W obliczu zmian związanych ze zrównoważonym rozwojem, rośnie zainteresowanie zintegrowanymi systemami fotowoltaicznymi. To jedno z ciekawszych rozwiązań, które zmienia oblicze elektromobilności. Możliwość ładowania aut elektrycznych z pomocą fotowoltaiki generuje nie tylko oszczędności energii, ale też finansowe.
W dzisiejszym wpisie zastanawiamy się czy warto postarać się o dopłaty.
Co będziemy z tego mieć?
Integracja systemów fotowoltaicznych z pojazdami elektrycznymi niesie ze sobą szereg niekwestionowanych korzyści. Zważmy choćby na redukcję kosztów ładowania, które po zniesieniu tarczy antyinflacyjnej i podniesieniu stawek za prąd, może mocno uderzyć po kieszeni. Dzięki instalacji infrastruktury fotowoltaicznej, nasze rachunki staną się niższe. I to widocznie.
Kolejnym plusem posiadania zintegrowanych paneli słonecznych jest zwiększenie niezależności energetycznej. Użytkownicy, którzy sami produkują energię niezbędną do ładowania, nie muszą oglądać się na dostawców i ich zmienne cenniki, które jak już wspomnieliśmy, bywają… dość kapryśne. A jeśli dołożymy do tego produkcję nadwyżek energii w ciągu dnia i ich magazynowanie, w efekcie zaś odciążenie lokalnej sieci – możecie wysnuć własne wnioski.
Nie zapominajmy o jednej z najistotniejszych kwestii, czyli ekologii. Wykorzystanie energii słonecznej do zasilania pojazdów elektrycznych to znacząca redukcja emisji dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń związanych z transportem opartym na paliwach kopalnych.
Dostępne dotacje z Unii Europejskiej
Jeśli przekonaliśmy Was do inwestycji w zintegrowany system fotowoltaiczny (bo zakładamy, że auto zeroemisyjne już stoi na Waszym podjeździe lub w garażu), mamy kolejną dobrą wiadomość. Obecnie w ramach programu Horyzont Europa dostępne są całkiem spore dotacje, które obejmują projekty związane z technologiami pojazdów elektrycznych wyposażonych w panele fotowoltaiczne (VIPV) oraz stacje ładowania oparte na PV. Jest o co powalczyć, bo budżet przeznaczony na ten cel wynosi – bagatela - 14 milionów euro. Wnioskować możecie za pośrednictwem portalu Funding & Tenders Unii Europejskiej jeszcze do 25 lutego 2025.
Gdzie sprawdza się zintegrowany system fotowoltaiczny?
Obserwując rynek, możemy z łatwością zauważyć, że coraz więcej firm transportowych, które inwestują w pojazdy elektryczne, stawiają na zintegrowane systemy fotowoltaiczne. Nic dziwnego - rozwiązanie to nie tylko obniża koszty operacyjne, ale także zmniejsza ślad węglowy, co nie pozostaje bez znaczenia dla firmy czy marki.
W podobnym kierunku idą wspólnoty mieszkaniowe, które oferują mieszkańcom darmowe ładowanie pojazdów zintegrowanych z panelami słonecznymi. Do gry dołączają całe miasta, inwestując w publiczne stacje ładowania oparte na odnawialnych źródłach energii.
Przyszłość integracji mobilności elektrycznej z systemami fotowoltaicznymi zapowiada się obiecująco, zwłaszcza w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi i rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Rozwój technologii magazynowania energii oraz zarządzania nią sprawia, że auta elektryczne stają się mobilnymi magazynami, wspierając lokalne sieci w okresach wzmożonego zapotrzebowania.
FAQ:
-
Jakie są korzyści z integracji systemów fotowoltaicznych z pojazdami elektrycznymi?
- Redukcja kosztów ładowania pojazdów elektrycznych
- Zwiększenie niezależności energetycznej użytkowników
- Możliwość produkcji i magazynowania nadwyżek energii
- Znacząca redukcja emisji CO2 i innych zanieczyszczeń
- Czy dostępne są dotacje z UE na takie projekty?
- Tak, w ramach programu Horyzont Europa dostępne są dotacje na projekty związane z technologiami pojazdów elektrycznych wyposażonych w panele fotowoltaiczne (VIPV) oraz stacje ładowania oparte na PV.
- Budżet przeznaczony na ten cel wynosi 14 milionów euro.
- Wnioski można składać za pośrednictwem portalu Funding & Tenders Unii Europejskiej do 25 lutego 2025 roku.
- Gdzie znajdują zastosowanie zintegrowane systemy fotowoltaiczne z pojazdami elektrycznymi?
- Firmy transportowe inwestujące w pojazdy elektryczne
- Wspólnoty mieszkaniowe oferujące darmowe ładowanie pojazdów zintegrowanych z panelami PV
- Miasta inwestujące w publiczne stacje ładowania oparte na odnawialnych źródłach energii
- Jaka jest przyszłość integracji mobilności elektrycznej z systemami fotowoltaicznymi?
- Rozwój technologii magazynowania i zarządzania energią sprawia, że auta elektryczne stają się mobilnymi magazynami, wspierając lokalne sieci w okresach wzmożonego zapotrzebowania.
- Integracja ta jest obiecująca w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi i rosnącym zapotrzebowaniem na energię.